Tylko rzeczoznawca budowlany w oparciu o badania wytrzymałościowe może ocenić czy nieruchomość nadaje się na przeróbkę

Przekształcenie istniejącego budynku to trudne zadanie, w szczególności, jeżeli budynek ma być przeznaczony pod całkowicie inne zadania niż dotychczas. Zanim rozpoczniemy prace, niezbędne jest przeanalizowanie zarówno dotychczasowego projektu, jak i zrealizowanie badań wytrzymałościowych, które pozwolą określić czy jakość użytych dotychczas materiałów jest wystarczająca jeżeli chodzi o dalsze użytkowanie budynku.


dokumenty
Opracowanie: Historyworks
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Badania wytrzymałościowe są, zgodnie z prawem budowlanym, niezbędne do przeprowadzenia, kiedy zamierzamy dokonać zmiany w istniejącym do tej pory budynku. Inne przypadki są między innym wówczas, gdy budynek - (dkrm.com.pl) - jest mocno popękany i widać zarysowania. Wtedy koniecznie trzeba zrobić ekspertyzę, dzięki której uzyskamy informacje o stanie budynku i jego dalszej przydatności.

badania ndt wykonuje profesjonalista, którym jest rzeczoznawca budowlany. Warto pamiętać, że sporządzenie ekspertyzy nie zawsze jest konieczne, jeśli widać popękane ściany, nierzadko bowiem wystarczy przedstawienie standardowej oceny przez inżyniera budowlanego. Jednak nie w takim przypadku jak modernizacja budynku. Tutaj niezbędne jest przygotowanie ekspertyzy. Budynek bowiem ma być przeznaczony pod inne zadania niż pierwotnie gdy powstawał. Trzeba zatem zweryfikować czy i jak można zmienić układ ścian, jak można poprowadzić nową instalację itd. Jedynie rzeczoznawca budowlany może dokonać oceny czy nieruchomość po dokonaniu badań wytrzymałościowych może być zmodernizowana.

Sporządzając ekspertyzę rzeczoznawca dokonuje opisu badanych elementów, wraz z dokumentacją rysunkową oraz fotograficzną. Efektem ostatecznym ekspertyzy jest przedstawienie wniosków, które informują o przydatności budynku do dalszego użytkowania.


Ekspertyza zawiera ocenę ścian, dotychczasowych instalacji, jak również co istotne – ocenę przyczyn pojawienia się dotychczasowych usterek. Z tym wiążą się również zalecenia co do wykonania wymaganych napraw i wzmocnień. Badania wytrzymałościowe spełniają więc tu ważną rolę, wskazując na wytrzymałość użytych materiałów budowlanych. Jeśli jest ona niewystarczająca inwestor musi dokonać wymiany materiałów, aby konstrukcja była faktycznie solidna i wytrzymała.
2023/01/18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.